VI Niedziela Zwykła

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

– VI NIEDZIELA ZWYKŁA – ROK „B” – 11.02.2024

 

1. Dzisiaj VI Niedziela Zwykła i wspomnienie Matki Bożej z Lourdes – XXXII Światowy Dzień Chorego, o 15.00 nabożeństwo w intencji chorych z Koronką do Bożego Miłosierdzia, a o 15.30 Msza św. z Sakramentem Namaszczenia Chorych i błogosławieństwem lourdzkim. Aby przyjąć Sakrament Namaszczenia Chorych, trzeba być w stanie łaski uświęcającej, dlatego przed Mszą św. będzie możliwość spowiedzi.

 

2. Dzisiaj rozpoczynamy 57 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, pod hasłem: „Trzeźwość polską racją stanu”. Módlmy się, aby Polska była trzeźwa i wolna, wierna Chrystusowi i Kościołowi. Przypominamy, że działa punkt informacyjny dla osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin. Konsultacje odbywają się w każdą niedzielę w godz.: 10.00-12.00 w Domu Pielgrzyma w pokoju nr 144.

 

3. W tym tygodniu swoje Imieniny obchodzą nasi współbracia, w środę br. Metody Duda, pełniący obowiązki furtiana, natomiast w czwartek o. Klaudiusz Baran – Kustosz Sanktuarium, gwardian i proboszcz. Msza św. w intencji Solenizantów we wtorek o 18.00. Polecamy ich Waszej modlitwie.

 

4. W środę przypada POPIELEC i rozpoczyna się czas Wielkiego Postu. 

 

·       w naszej Bazylice Msze Święte z posypaniem głów popiołem jak w każdą Niedzielę; po Mszach Świętych będą zbierane ofiary do puszek, które za pośrednictwem Caritas, zostaną przekazane na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie, zgodnie z prośbą abpa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

 

·       w tym dniu obowiązuje Post Ścisły (od 18 do 60 roku życia, 2 posiłki lekkie, jeden do syta, nie spożywamy mięsa).

·        wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14-tego roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę wstrzemięźliwości wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niej zobowiązani.

 

·        w Środę Popielcową o 17.30 Nowenna do Matki Bożej Leżajskiej;

 

5. W czwartek – o 17.30 Nabożeństwo do Świętego Józefa.

 

6. Wielki Post jest czasem powstrzymania się od wszelkich wesel, zabaw i dyskotek. Warto zrezygnować  w tym okresie pokuty ze spożywania napojów alkoholowych, a podjąć dzieła miłosierdzia, jałmużnę, post i modlitwę. Szczególnymi nabożeństwami Wielkiego Postu są: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale. Za udział  w nich można uzyskać odpust zupełny. W Wielkim Poście w Bazylice: 

 

·       Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w Niedzielę po Mszy św. (bez kazania) rozpoczynającej się o 15.30;

 

·        Droga Krzyżowa tradycyjnie w piątek o 16.30 dla dzieci i o 17.15 dla starszych;

 

·        Dodatkowo Droga Krzyżowa:

 

– w niedzielę o 10.30 (prowadzi Franciszkańska Młodzież Oazowa); w poniedziałek o 17.00 (prowadzi Straż Honorowa NSPJ); środę i piątek po Mszy św. o 12.00 (prowadzi FZŚ)

 

7. Walne zebranie członków Akcji Katolickiej w poniedziałek, 12 lutego, o 18.45.

 

8. Spotkanie kandydatów do Sakramentu Bierzmowania z klasy 8 odbędzie się w piątek, 16 lutego, o 17.00 w kaplicy Domu Pielgrzyma.

9. Od przyszłej niedzieli Msza święta o 9:30 będzie sprawowana jako Eucharystia dla rodzin z kazaniem dialogowanym dla dzieci. Zapraszamy rodziny z dziećmi do wspólnej modlitwy. 

 

10. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej: Miłujcie się, Gościa Niedzielnego, Małego Gościa Niedzielnego i Niedzieli.

 

11. Zapraszamy do naszej Restauracji umiejscowionej w Domu Pielgrzyma, do Kawiarni Fok Café, a także do naszego sklepu z dewocjonaliami.

 

12. We Franciszkańskim Ośrodku Kultury działającym przy naszym Sanktuarium rozpocznie się w marcu Festiwal Kultury Chrześcijańskiej – Odkryj życie z pasją. 

 

Zapraszamy na następujące wydarzenia:

 

– 8 marca o 19.00 koncert Haliny Frąckowiak, 16 marca o 19.00 spotkanie z Rafałem i Joanną Patyra: Małżeństwo drogą do świętości; 23 marca o 19.00 spotkanie z biblistą, Marcinem Majewskim: Święta Wielkiej Nocy z perspektywy biblijnej; w dniach 11-17 marca warsztaty ikonograficzne prowadzone przez panią Dorotę Żak. Więcej informacji w mediach społecznościowych FOK-u.

 

– natomiast dziś o 15.00 zapraszamy na projekcję bajki dla dzieci pt. Bociany.

 

12. W minionym tygodniu z naszej rodziny parafialnej odeszli do wieczności: śp. Krzysztof Cebula, zamieszkały w Maleniskach, śp. Stanisław Zygmunt i śp. Antoni Płachciak, zamieszkali w Hucisku.               Za zmarłych Parafian i naszych Zmarłych, odmówmy: Wieczny odpoczynek …

 

13. Naszym Parafianom, Dobrodziejom, Przyjaciołom i Pielgrzymom życzymy błogosławionej Niedzieli i daru Bożego Błogosławieństwa na rozpoczynający się tydzień.  

 

o. Klaudiusz Tomasz Baran OFM

Kustosz Sanktuarium MB Pocieszenia w Leżajsku 

 

 

 

 

APEL

PRZEWODNICZĄCEGO

KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

O SOLIDARNOŚĆ Z OFIARAMI WOJNY NA UKRAINIE,

PO DWÓCH LATACH OD INWAZJI ROSYJSKIEJ

 

Wkrótce minie kolejna rocznica pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych z września 2023, od początku wojny zostało poszkodowanych ponad 27 tys. osób cywilnych, z czego 14 tys. odniosło rany, 7 tys. poniosło śmierć, w tym ok. 500 dzieci. Zginęło ok. 70 tys. żołnierzy ukraińskich, a 120 tys. odniosło rany. Na całym świecie zarejestrowano prawie 6,5 mln uchodźców wojennych z Ukrainy, w tym prawie 1 mln w Polsce.

 

Od samego początku wojny Kościół w Polsce – za pośrednictwem Caritas Polska, Caritas Diecezjalnych, Biura Pomocy Kościołowi na Wschodzie, męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych, parafii, instytucji i firm oraz osób prywatnych – świadczy pomoc potrzebującym Ukraińcom zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie.

 

Liczba osób która uzyskała pomoc rzeczową w Ukrainie w 2023 wyniosła 570 tys. Tylko w ramach programu Rodzina Rodzinie otoczono bezpośrednią opieką 1800 najbiedniejszych rodzin. Wysłano ponad 90 tys. paczek z żywnością i środkami higienicznymi. Caritas pomaga rodzinom z dziećmi, angażując się w organizację kolonii letnich i obozów, wsparcia psychospołecznego w świetlicach oraz centrach dziennej pomocy osobom z niepełnosprawnościami.

 

W naszym kraju Caritas prowadzi ponadto 28 Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które wspomagają ponad 92 tys. uchodźców, wśród nich ponad 30% to dzieci. Ponad 70 tys. osób dorosłych i dzieci skorzystało ze wsparcia psychologicznego oraz różnego typu działań integracyjnych pozwalających na lepsze funkcjonowanie w polskim społeczeństwie. W kursach języka polskiego wzięło udział ponad 10 tys. osób, a 14 tys. osób otrzymało pomoc w znalezieniu zatrudnienia. W 2023 roku ponad 23 tys. osób korzystało ze schronienia w ośrodkach Caritas oraz innych placówkach kościelnych.

 

To tylko niektóre z licznych działań, podejmowanych przez Kościół w Polsce, na rzecz ofiar wojny. Wszystkie one są niczym innym, jak Ewangelią w praktyce, w myśl słów: „cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40).

 

Wojna trwa nadal, dlatego – mimo pewnego zmęczenia tym tematem – solidarność z mieszkańcami Ukrainy jest tym bardziej potrzebna. Jako Kościół w Polsce pragniemy kontynuować to wielkie dzieło pomocy, dlatego zwracam się z gorącym apelem o nieprzerwaną solidarność z potrzebującymi Ukraińcami. Proszę o zorganizowanie ogólnopolskiej zbiórki pieniężnej we wszystkich parafiach w Polsce, po każdej Mszy Świętej w Środę Popielcową 14 lutego br.

 

Zebrane środki zostaną przekazane, za pośrednictwem Caritas Polska, na wsparcie osób najbardziej potrzebujących – seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz rodzin, które straciły swój dom.

 

Wszystkich ofiarodawców zapewniam o mojej serdecznej pamięci i modlitwie.

 

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski