OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
XII NIEDZIELA ZWYKŁA – ROK „B” – 23.06.2024 r.
1. Przeżywamy XII Niedzielę Zwykłą. Po Mszy św. o 8.00 Droga Krzyżowa, po Mszy św. o 9.30 Stacje Radości Matki Bożej, a o 20.30 różaniec i apel maryjny. Rozpoczęły się wakacje. Pamiętajmy o obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedzielę i święta. Rodziców prosimy, by przypominali dzieciom o praktykach religijnych w tym czasie.
2. W kalendarzu liturgicznym nowego tygodnia przypada:
– w poniedziałek – Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Swoje Imieniny Zakonne obchodzi nasz współbrat o. Jan Szpila
– duszpasterz, opiekun Straży Honorowej NSPJ. Msza św. Imieninowa o 7.00;
– we wtorek – przypadają Imieniny Zakonne naszego współbrata br. Maksyma Zemanka – zakrystiana. Msza św. Imieninowa o 7.00;
– w środę – o 18.00 Mszę św. Prymicyjną będzie sprawował ks. Karol Jagiełło pochodzący z Jelnej;
– w piątek – wspomnienie św. Ireneusza biskupa i męczennika;
– w sobotę – uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. Msze święte jak w Niedzielę. W tym dniu przypadają Imieniny o. Pawła Nycko, katechety w ZST, duszpasterza. Msza św. Imieninowa o 18.00. Jest to także dzień imienin Pana Pawła Palucha – organisty. Wszystkich naszych solenizantów polecamy Waszej pamięci modlitewnej;
– w przyszłą niedzielę zakończenie nabożeństw czerwcowych, które odprawiamy o 17.30;
3. Młodzieńców odczuwających głos powołania, zapraszamy do kontaktu z Bernardyńskim Duszpasterstwem Powołań. Więcej informacji na Facebooku (profil Bernardyńskie Duszpasterstwo Powołań), na Instagramie (bernardyni_powolanie) oraz na stronie powolanie.bernardyni.pl
4. Zapraszamy do naszej Restauracji umiejscowionej w Domu Pielgrzyma, do Kawiarni Fok Café (od 14.00), a także do naszego sklepu z dewocjonaliami, gdzie można nabyć m. in. nowy kalendarz na rok 2025. Korzystając z gastronomii, nabywając dewocjonalia wspieracie rozwój naszego sanktuarium.
5. Trwa konserwacja i wymiana okien w bazylice, przygotowujemy się także do II etapu konserwacji ołtarza Niepokalanego Poczęcia NMP. Dziękujemy za składane ofiary i pomoc w realizacji prac.
6. Przypominamy, że działa punkt informacyjny dla osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin. Konsultacje odbywają się w każdą niedzielę w godzinach: 10.00-12.00 w Domu Pielgrzyma w pokoju nr 144.
7. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej: Miłujcie się, Mały Gość Niedzielny i Historia Kościoła.
8. W zakrystii jest do nabycia album pt.: Tym żyjemy – Beatyfikacja Rodziny Ulmów. Cena: 100 zł. Album to „cegiełka” na budowę Centrum Pamięci o Błogosławionej Rodzinie Ulmów w Markowej.
9. W ubiegłą niedzielę zebrano na leczenie Emilki Wilusz 12 430 zł. W imieniu rodziców składamy serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim ofiarodawcom.
10. W najbliższą niedzielę 30 czerwca po Mszy św. o 18:00 w Farze, odbędzie się spotkanie przed pielgrzymkowe grupy bł. Marii Ledóchowskiej. Zapisy na pielgrzymkę droga telefoniczną (numer na plakacie) lub na spotkaniu.
11. Dzisiaj o 19.00 na placu przed Muzeum Ziemi Leżajskiej odbędzie się powiatowy koncert z okazji rozpoczęcia lata. Utwory z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego wykona Powiatowa Orkiestra Divertimento pod batutą Rafała Czarnackiego, we współpracy z wokalistkami działającej w Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku Grupy Wokalnej „Meritum”.
12. Trwa XXXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. W poniedziałek na organach zagrają Roman Szlaużys i Marta Rogusz, a w części kameralnej na trąbce zagra Tomasz Ślusarczyk. Rozpoczęcie koncertu o 19.00. Wstęp wolny. Zapraszamy.
13. Wszystkim Parafianom, Dobrodziejom, Przyjaciołom oraz Pielgrzymom życzymy radosnej Niedzieli i obfitości łask Bożych w nadchodzącym tygodniu. Wszystkim Solenizantom i Jubilatom składamy najserdeczniejsze życzenia Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej Pocieszenia i Świętego Józefa. Wszystkim przeżywającym wakacje i urlopy życzymy umocnienia sił fizycznych, a przede wszystkim pogłębienia relacji z Bogiem.
o. Klaudiusz Tomasz Baran OFM
Kustosz Sanktuarium MB Pocieszenia w Leżajsku
Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zmian
w organizacji lekcji religii w szkołach
podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej
Nauczanie religii w polskiej szkole stanowi wielkie dobro dla dzisiejszego młodego człowieka, które wymaga wspólnej troski ze strony rodziny, Kościoła i państwa – napisali biskupi w Stanowisku Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Biskupi wyrażają stanowczy sprzeciw wobec tych działań, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii. Sprzeciw dotyczy:
· przeprowadzania zmian w organizacji nauczania religii bez wymaganego przez prawo porozumienia Ministerstwa ze stroną kościelną;
· planów zmniejszenia liczby lekcji religii do jednej tygodniowo;
· propozycji umieszczania lekcji religii jedynie na początku i na końcu zajęć co byłoby formą dyskryminacji, segregacji i nietolerancji wobec osób wierzących;
· niesprawiedliwego traktowania uczniów i nauczycieli religii przez wprowadzanie możliwości zwiększania grup poprzez łączenie uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych: do 25 osób w klasach I-III i do 30 osób w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych;
· podjęcia decyzji przez Ministerstwo bez żadnego porozumienia z Kościołem, że ocena z religii od 1 września 2024 r. nie będzie wliczana do średniej ocen.