IV Niedziela Adwentu – Wigilia Narodzenia Pańskiego

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

– IV NIEDZIELA ADWENTU – ROK „B” – 24.12.2023

WIGILIA NARODZENIA PAŃSKIEGO

 

1. Przeżywamy IV Niedzielę Adwentu i Wigilię Świąt Narodzenia Pańskiego. Spowiedź w czasie Mszy świętych. Ostatnia Msza św. w dniu dzisiejszym będzie sprawowana o 13.00. Po jej zakończeniu bazylika zostanie zamknięta, aby ją przygotować do Świąt. Nie będzie Mszy św. o 15.30 i 18.00!

 

2. Dzisiaj ostatni dzień Nowenny do Dzieciątka Jezus przed Uroczystością Narodzenia Pańskiego, którą odprawimy po Mszy św. o 13.00. Przed Ołtarzem św. Kazimierza pali się światło Betlejemskie, które można zabrać do swoich domów, by od niego zapalić świece na stół wigilijny.

 

3. Pamiętajmy o religijnej oprawie dzisiejszego wieczoru. Gromadząc się całą rodziną przy wigilijnym stole rozpocznijmy wieczerzę od przeczytania fragmentu Pisma Św. o Narodzeniu Jezusa z Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 2,1-14). Pamiętajmy o wspólnej modlitwie, łamaniu się opłatkiem, życzeniach  i śpiewaniu kolęd.

 

4. Serdecznie zapraszamy na Pasterkę o godz. 24.00. Taca z Pasterki jest przeznaczona na Fundusz Ochrony Życia. Przed Pasterką o godz. 23.15 Wigilijna Godzina Czytań.

 

5. Jutro przypada Uroczystość Narodzenia Pańskiego. Msze Święte w bazylice w porządku Niedzielnym.

 

6. We wtorek drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia – Święto Świętego Szczepana, pierwszego Męczennika. Msze Święte w bazylice, jak w każdą niedzielę. W tym dniu swoje imieniny obchodzi o. Szczepan Dolański – duszpasterz, opiekun Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Msza św. imieninowa w intencji Ojca Solenizanta o 9.30.

 

7. Oktawę Bożego Narodzenia ubogacają przypadające w najbliższych dniach kolejne święta:

 

· w środę – Święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty; po Mszach świętych błogosławieństwo wina; o 17.30 Nowenna do Matki Bożej Leżajskiej;

 

· we czwartek – Święto św. Młodzianków, Męczenników; o 17.30 nabożeństwo ku czci św. Józefa Oblubieńca NMP;

 

· w piątek – o 7.00 Msza św. w drugą rocznicę śmierci śp. o. Mirosława Benedykta Więcława – długoletniego duszpasterza sanktuarium, kustosza, magistra Nowicjatu i zakonnego wychowawcy;

 

· w przyszłą Niedzielę – Święto Świętej Rodziny – Jezusa, Maryi i Józefa. To ostatni dzień Starego Roku. Tradycyjne nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne po Mszy Świętej o 11.00 oraz o 17.15 połączone z Nieszporami.

 

8. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Małego Gościa Niedzielnego dla dzieci i Niedzieli.

 

9. We wtorek, 2 stycznia, rozpoczniemy wizytę duszpasterską zwaną kolędą. Szczegółowy plan kolędy będzie podany w przyszłą niedzielę.

 

10. Osoby chore na celiakię mogą przyjmować Komunię św. pod postacią niskoglutenowych komunikantów, wypieczonych zgodnie ze wskazaniami Kongregacji Nauki Wiary. Takie zakonsekrowane hostie przechowujemy w tabernakulum. Nie trzeba wcześniej zgłaszać się w zakrystii, wystarczy pod koniec rozdawania Komunii Św. podejść pod tabernakulum i zgłosić kapłanowi chęć jej przyjęcia.

 

11. Kurs przedmałżeński odbędzie się w dniach 20-21 stycznia 2024 r.; zapisy drogą mailową.

 

12. Grupa Teatralna Franciszek działająca przy naszym FOK-u, zaprasza na swoją najnowszą sztukę, pt. „Baśń o grającym imbryku”. Szczegóły na plakatach i w mediach społecznościowych.

 

13. W minionym tygodniu z naszej rodziny parafialnej odeszły do wieczności: śp. Stefania Kendziorek, zamieszkała przy ul. Kraszewskiego i śp. Katarzyna Zygmunt, zamieszkała przy ul. Siedlanka. Za zmarłe Parafianki i naszych Zmarłych, których zabraknie przy wigilijnym stole odmówmy: Dobry Jezu, a Nasz Panie…

 

14. Emmanuel – to znaczy Bóg z nami, jest już blisko. Oczekujmy Go i przyjmijmy z miłością. Nasze rodziny, przyjaciół, bliskich i naszą Ojczyznę polećmy Panu Bogu za wstawiennictwem Maryi: Pod Twoją obronę …

 

 

o. Klaudiusz Tomasz Baran OFM

Kustosz Sanktuarium MB Pocieszenia w Leżajsku