III Niedziela Adwentu

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

– III NIEDZIELA ADWENTU – ROK „A”  – 11.12.2022

 

1. Przeżywamy III Niedzielę Adwentu. Nosi ona nazwę Gaudete – „Radujcie się!”. Nazwa ma swoje źródło w Biblii, w znanym tekście Listu św. Pawła do Filipian (Flp 4,4-5): „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powtarzam: radujcie się! Pan jest blisko”. Dlatego w dzisiejszej liturgii zamiast fioletowych, pojawiły się szaty różowe. Ta zmiana koloru przyjęła się od zwyczaju błogosławienia i rozdawania róż przez papieży w Rzymie  w tę właśnie niedzielę. 

 

2. Roraty w bazylice sprawowane są w dni powszednie o 6.45. Zachęcamy do udziału wszystkich wiernych, a szczególnie dzieci i młodzież. Prosimy przynosić lampiony. Po Mszy św. zapraszamy dzieci i młodzież do refektarza klasztornego na poczęstunek (drożdżówki, herbata, kakao).

 

3. Zapraszamy do środy włącznie na uroczyste przeżywanie Oktawy Niepokalanego Poczęcia NMP. O 17.30 Nieszpory z procesją w bazylice, a  o 18.00 Msza Święta z kazaniem.  

 

4. W liturgii Kościoła w tym tygodniu przeżywamy:

 

· we wtorek – wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy. W  tym dniu przypada smutna 41. rocznica ogłoszenia Stanu Wojennego w naszej Ojczyźnie.

 

· w środę –  wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła;

 

· we czwartek  – zakończenie Oktawy Niepokalanego Poczęcia NMP, o 18.00 Eucharystii będzie przewodniczył wizytator generalny o. Alan Brzyski. Na Mszę świętą wizytacyjną zapraszamy wszystkie grupy działające przy naszym Sanktuarium.

 

· w piątek – rozpoczęcie Nowenny do Dzieciątka Jezus przed Uroczystością Narodzenia Pańskiego. Nowenna będzie odprawiana po Mszy świętej wieczornej.

 

5. W dniu wczorajszym  bracia zakończyli roznoszenie opłatków na terenie naszej Parafii. Dziękujemy wszystkim za gościnne przyjęcie i złożone ofiary. Jeśli ktoś nie otrzymał opłatków, może je nabyć w zakrystii i Kiosku klasztornym. Dostępne są również Świece Caritas w cenie 12 złotych.

6.  Zachęcamy do lektury prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Małego Gościa Niedzielnego dla dzieci i Niedzieli.

 

7. Zakończyły się prace w ramach II-ego etapu konserwacji więźby dachowej, trwa renowacja ołtarza św. Józefa i wymiana instalacji elektrycznej oraz prace związane z montażem pomostu na więźbie dachowej w ramach zabezpieczenia p. poż. bazyliki. Dziękujemy za ofiarność i pomoc w realizacji prac.

 

8. Wszystkich pielgrzymów zapraszamy do naszej Restauracji umiejscowionej w Domu Pielgrzyma, a także do naszego sklepu z dewocjonaliami, gdzie można zakupić m. in. nowe kalendarze z sanktuarium na rok 2023 i inne pamiątki.

 

9. Przed Świętami Bożego Narodzenia Franciszkańska Akcja Charytatywna prowadzi zbiórkę artykułów spożywczych dla potrzebujących. Kosze są wystawione w sklepie PSS Społem nr 15 i w Delikatesach Centrum przy ul. Św. Jana z Dukli. Bardzo dziękujemy za wsparcie.

 

10. W ubiegłą niedzielę odbyła się zbiórka do puszek na rehabilitację Waldemara Długosza. Zebrano 6406 zł. Wszystkim ofiarodawcom w imieniu rodziny składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

 

11. Dziś o 17.00 w auli naszego Franciszkańskiego Ośrodka Kultury będzie miała miejsce premiera MUSICALU „Podróż do Narnii” przygotowanego przez grupę teatralną Franciszek oraz wielu artystów działających przy FOK-u. Informujemy, że zarówno na premierę, jak i na wszystkie terminy grudniowe, nie ma już miejsc, ale zachęcamy do nabywania biletów na terminy styczniowe w kawiarni Fok Café. Więcej informacji na plakatach oraz w mediach społecznościowych.

 

13. Wszystkim naszym Parafianom, Przyjaciołom i Dobrodziejom życzymy Bożego błogosławieństwa

i opieki Matki Bożej Niepokalanej. W duchowym przygotowaniu do Świąt niech umacnia nas Boże błogosławieństwo.

 

o. Klaudiusz Tomasz Baran OFM

Kustosz Sanktuarium MB Pocieszenia w Leżajsku