IV Niedziela Wielkiego Postu

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – ROK „B” – 10.03.2024

 

1. Przeżywamy IV Niedzielę Wielkiego Postu. Pamiętajmy, że najważniejszym zadaniem w tym świętym czasie jest nasze nawrócenie, w którym pomaga szczególnie modlitwa, post i jałmużna.

2. W Wielkim Poście w naszym Sanktuarium odprawiane są nabożeństwa ku czci Męki Pańskiej:

 

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w Niedzielę po Mszy św. (bez kazania)rozpoczynającej się o 15.30; W tym roku podczas tych nabożeństw skupiamy się na rozważaniu ran Chrystusowych, które są widoczne na niemym świadku męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa – czyli Całunie Turyńskim. Wierna kopia Całunu wykonana dla naszej Bazyliki jest wystawiona przy ołtarzu Krzyża w nawie św. Franciszka.

 

Droga Krzyżowa tradycyjnie w piątek o 16.30 dla dzieci, o 17.15 dla starszych;

 

Dodatkowo Droga Krzyżowa: w niedzielę o 10.30; w poniedziałek o 17.00; środę i piątek po Mszy św. o 12.00.

 

3. W czasie Wielkiego Postu codziennie o 15.00 zapraszamy do odmawiania w naszym sanktuarium Koronki do Bożego Miłosierdzia.

 

4. W tym tygodniu:

 

· w środę – o 17.30 Nowenna do Matki Bożej Leżajskiej;  

 

· w czwartek – o 17.30 nabożeństwo ku czci św. Józefa Oblubieńca NMP.

 

5. W dzisiejszą niedzielę rozpoczynamy Nowennę przed Uroczystością św. Józefa, Wielkiego Patrona Kościoła Powszechnego. Będzie ona odprawiana po wieczornej Mszy Św. z kazaniem. Każdego dnia zapraszamy do wspólnej modlitwy wszystkich, a w sposób szczególny mężczyzn i młodzieńców naszej parafii z następujących ulic:

 

– dzisiaj:Borki, Słoneczna, Siedlanka, Fabryczna, Przemysłowa, Zielona, Browarna;

 

– w poniedziałek, 11 marca: Łąkowa, Klasztorna, Broniewskiego, Żeromskiego, 11 Listopada,

 

– we wtorek 12 marca: Narodowej Organizacji Wojskowej, Bernardyńska, FranciszkańskaArmii Krajowej, Popiełuszki, Nowińskiego.

 

– w środę, 13 marca: Matejki, Kossaka, Brody, Wyspiańskiego, Iwaszkiewicza, Kąty, T. Michałka

 

– we czwartek, 14 marca: Plac Mariacki, Mickiewicza, św. Jana z Dukli, Konopnickiej, Prusa, ·

 

– w piątek, 15 marca: Kościuszki, Pułaskiego, Podleśna, Sosnowa, Leśna, Osiedle Leśników

 

– w sobotę, 16 marca: Kochanowskiego, Orzeszkowej, Kilińskiego i Hollendra

 

– w przyszłą Niedzielę 17 marca: Opalińskiego i Kraszewskiego

 

6. Niedzielna Msza święta o 9:30 jest sprawowana jako Eucharystia dla rodzin z kazaniem dialogowanym dla dzieci. Zapraszamy rodziny z dziećmi do wspólnej modlitwy. 

 

7. Dzisiaj zbiórka do puszek na Fundację Pomocy Młodzieży im. św. Jana Pawła II „Wzrastanie”.   

 

8. W przyszłą Niedzielę, 17 marca, rozpoczniemy w naszym Sanktuarium rekolekcje wielkopostne. Poprowadzi je o. Maksymilian. Plan rekolekcji dostępny jest w naszych mediach społecznościowych, na plakatach i ulotkach, które są wyłożone przy wyjściu z bazyliki. Szczególnym wydarzeniem tego dnia będzie Oratorium o św. Józefie o 19.00 w bazylice w wykonaniu zespołu Guadalupe. Wstęp wolny. Z racji przygotowań do koncertu, w przyszłą niedzielę, Gorzkie Żale wyjątkowo po Mszy św. o 11.00. 

 

9. Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Leżajsku informuje, iż zapisy do klasy I będą się odbywać w dniach: 11-13 marca br. w godzinach: 8:00 – 17:00 w sekretariacie szkoły.  

 

10. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, szczególnie: Niedzieli, nowego numeru Miłujcie się, Gościa Niedzielnego i Małego Gościa Niedzielnego dla dzieci na miesiąc marzec, ponadto polecamy specjalny numer Gościa Niedzielnego na Wielki Post oraz kolejny numer dwumiesięcznika Historia Kościoła
w cenie 12 złotych.

 

11. Trwa zbiórka artykułów żywnościowych dla ubogich. Kosze wystawione są w sklepach PSS Społem
nr 15 oraz w Delikatesach Centrum przy ulicy św. Jana z Dukli. Dziękujemy także za ofiary składane                 na jałmużnę wielkopostną do skarbony przy wyjściu z bazyliki i na kwiaty do Bożego grobu do skarbony obok kaplicy Matki Bożej. W zakrystii są dostępne paschaliki z Caritasu (12 zł).

 

12. Zapraszamy do naszej Restauracji umiejscowionej w Domu Pielgrzyma, do Kawiarni Fok Café, a także do naszego sklepu z dewocjonaliami.

 

13. Dzieci z domu dziecka w Pacanowie, wraz z Siostrami Kanoniczkami Ducha Świętego w przyszłą Niedzielę po Mszach świętych o godz. 6.00, 8.00, 9.30, 11.00 i 13.00 będą rozprowadzać palmy, aby zebrać środki na wyjazd wakacyjny nad morze.

 

14. 23 marca w Markowej odbędzie się marsz Z Błogosławioną Rodziną Ulmów w obronie życia. Wobec nasilających się ataków niektórych środowisk i ideologii na rodzinę i wartość ludzkiego życia zachęcamy do udziału w tej inicjatywie. Szczegóły na stronie przemyska.pl i ulmowie.pl.

 

15. Zapraszamy we czwartek, 14 marca o 19.00 do kaplicy Domu Pielgrzyma, na spotkanie modlitewne, w programie: słuchanie Słowa Bożego, uwielbienie śpiewem, modlitwa przed Najświętszym Sakramentem  o uzdrowienie duszy i ciała, błogosławieństwo sakramentaliów: wody, soli, oleju i świec.

 

17. Zapraszamy do włączenia się w modlitwę nowennową „Akcja 21:20” w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Nowenna będzie mieć miejsce w dniach od 16 do 24 marca. W naszym Sanktuarium nowenna codziennie po Mszy św. o 12.00.

 

18. Zapraszamy do Franciszkańskiego Ośrodka Kultury działającego przy naszym Sanktuarium:

 

– dziś o 17.30 projekcja filmu The Chosen, sezon I, odcinki 6 i 7. Wstęp wolny.

 

– Trwa Festiwal Kultury Chrześcijańskiej – Odkryj życie z pasją. Zapraszamy na następujące wydarzenia: 12 marca o 19.00 spotkanie z Januszem Wardakiem, Jak wychować nastolatka i nie zwariować?; 16 marca o 19.00 spotkanie z Rafałem i Joanną PatyraMałżeństwo drogą do świętości23 marca o 19.00 spotkanie z biblistą, Marcinem MajewskimŚwięta Wielkiej Nocy z perspektywy biblijnej; Więcej informacji na plakatach i w mediach społecznościowych FOK-u.

 

19. Wczoraj w Miejscu Piastowym nasi Lektorzy Młodsi zdobyli tytuł Mistrza Archidiecezji Przemyskiej w piłce nożnej halowej i awansowali do Mistrzostw Polski, które odbędą się w dniach 24-25 czerwca w Łodzi. Gratulujemy!

 

o. Klaudiusz Tomasz Baran OFM

Kustosz Sanktuarium MB Pocieszenia w Leżajsku