Odpust św. Antoniego

Odpust św. Antoniego z Padwy

 

Odpust św. Antoniego to obok wielu innych, jedno z bardziej radosnych 
i pogodnych schodów. Przez cały dzień naszą piękną bazylikę nawiedzali wierni aby uwielbiać Boga za dar wielkiego wspomożyciela i opiekuna św. Antoniego z Padwy.

 

Kult św. Antoniego w naszej bazylice jest bardzo żywy i sięga niemalże samych początków powstania naszego Sanktuarium. Przed ołtarz św. Antoniego, każdego dnia przybywają wierni aby jemu przedstawiać swoje prośby 
i podziękowania. Nie inaczej było wczoraj. Na każdą Mszę już od wczesnych godzin przybywali wierni z pachnącymi liliami. Szczególnie radosny był widok rodziców, dziadków, którzy liczniej niż zazwyczaj, przyprowadzali do świątyni dzieci. Po każdej Mszy Św. odbywało się specjalne poświęcenie lilii, oraz szczególne błogosławieństwo dzieci. Ojcowie każde dziecko błogosławili indywidualnie. Wierni mieli także możliwość ucałować relikwii św. Antoniego, które przez cały dzień wystawione były na jego ołtarzu. 

 

Kaznodzieją odpustowym w tym roku był Opat Cystersów z Wąchocka, o. Eugeniusz Augustyn. Eucharystia o 18:00 miała szczególnie podniosły charakter, w czasie jej trwania ojciec Opat Eugeniusz udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży naszej parafii. Po wieczornej Eucharystii duża część wiernych pozostała na prowadzonym przez o. Serafina Nabożeństwie Fatimskim, które zakończył się odśpiewaniem Apelu Maryjnego na Placu św. Jana Pawła II.