Oktawa Wielkanocy

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

PONIEDZIAŁEK W OKTAWIE WIELKANOCY  –    ROK „B”- 01.04.2024 r.

 

1. Znaczenie i wagę świąt Zmartwychwstania Chrystusa Kościół podkreśla obchodząc Okres Wielkanocny. Trwa on pięćdziesiąt dni: od Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Najbliższy tydzień, zwany Oktawą Wielkanocy, Kościół obchodzi szczególnie uroczyście, śpiewając codziennie w liturgii hymn uwielbienia „Chwała na wysokości Bogu”. Z racji uroczystego charakteru Oktawy w najbliższy piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

2. Codziennie o 15.00 jest odprawiana Nowenna do Bożego Miłosierdzia, przed Niedzielą Miłosierdzia.

 

3. Najbliższa Niedziela kończąca Oktawę Wielkanocy, to – zgodnie z wolą Pana Jezusa objawioną świętej siostrze Faustynie – Niedziela Miłosierdzia Bożego. „Pragnę – mówił Pan Jezus – ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia. Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła  miłosierdzia  Mojego.  Która dusza  przystąpi  do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski”. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego o 15.00  w naszej bazylice Godzina Miłosierdzia, a po każdej Mszy świętej odmawiać będziemy koronkę do Bożego Miłosierdzia, aby zyskać odpust. W tym dniu odbędzie się zbiórka do puszek na potrzeby Caritas.

 

4. W tym tygodniu:

 

–  w środę – o 17.30 Nowenna do Matki Bożej Leżajskiej;

– w pierwszy czwartek – o 16.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu, prowadzona przez Straż Honorową NSPJ, o 17.30 nabożeństwo ku czci św. Józefa Oblubieńca NMP, a o 18.00 Msza św. z kazaniem o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne;

 

– w pierwszy piątek – Msze św. z Adoracją o 7.00 i 18.00. Msza św. dla dzieci o 16.30. Odwiedziny chorych od 8.00 (nowych chętnych prosimy zgłaszać w zakrystii).

 

– w pierwszą sobotę – Msze św. z Adoracją o 7.00 i 18.00. Po Mszy św. o 18.00 Wieczór Uwielbienia, składający się z medytacji biblijnej, uwielbienia i modlitwy różańcowej; czuwanie zakończymy Apelem Maryjnym około 21.00.

 

– w przyszłą niedzielę zmiana tajemnic Żywego Różańca po Mszy św. o 11.00.

 

5. Najbliższy Kurs przedmałżeński odbędzie się w dniach 6-7 kwietnia br. w FOK-u. 

 

6. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, szczególnie: Niedzieli, Gościa Niedzielnego i Małego Gościa Niedzielnego dla dzieci na miesiąc kwiecień, Miłujcie się oraz dwumiesięcznika „Historia Kościoła”.

7. Straż Honorowa NSPJ organizuje pielgrzymkę do Krakowa-Łagiewnik w dniu 7 kwietnia br., wyjazd o 5.00. Koszt 50 złotych. Zapisy u pani Marii Jagusztyn (tel. 17 – 242 78 07).

 

8. Urząd Miejski w Leżajsku informuje, że rozpoczyna nabór wniosków dla osób zainteresowanych mieszkaniem na wynajem. Nabór będzie prowadzony w ramach programu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej SIM Podkarpacie – zaplanowano powstanie 60 nowych mieszkań. Spotkanie informacyjne odbędzie się w poniedziałek, 8 kwietnia, o godz. 17:00 w Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku.

 

9. Zapraszamy do Franciszkańskiego Ośrodka Kultury, gdzie trwa Festiwal Kultury Chrześcijańskiej – Odkryj życie z pasją: 5 kwietnia o 11.00 i 18.00 spotkanie z Księdzem z Osiedla, czyli z ks. Rafałem Główczyńskim, pt. Bóg o mnie zapomniał; 6 kwietnia o 16.00 prelekcja Zbigniewa Tomasza Nowaka,               pt. Apteka natury wsparciem dla współczesnego człowieka, 7 kwietnia o 19.00 film pt. Boskie oblicze.

 

10. W minionym tygodniu odeszli do wieczności: śp. Władysław Zawadzki zamieszkały w Maleniskach, śp. Bolesława Cwynar zamieszkała przy ul. Opalińskiego i śp. Bronisława Raszewska zamieszkała przez wiele lat przy ul. Armii Krajowej. Za naszych zmarłych odmówmy: Wieczny odpoczynek … 

 

11. Najmilsi, raz jeszcze przyjmijcie od nas najlepsze życzenia: Chrystus Zmartwychwstał i przywrócił nam życie. Starajmy się to odnowione w nas życie Boże otoczyć troską i jak najdłużej zachować. Niech radość ze zmartwychwstania stanie się udziałem wszystkich ludzi żyjących wokół nas. Niech umacnia nas Boże błogosławieństwo. 

 

o. Klaudiusz Tomasz Baran OFM

Kustosz Sanktuarium MB Pocieszenia w Leżajsku