Naturalnej wielkości replika Całunu Turyńskiego
w Bazylice oo. Bernardynów w Leżajsku
W tym roku podczas nabożeństw Gorzkich Żali, będziemy chcieli skupić się na rozważaniu ran Chrystusowych, które są widoczne na niemym świadku męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa – czyli Całunie Turyńskim.
Wierna kopia Całunu wykonana dla naszej Bazyliki została wystawiona przy ołtarzu Krzyża w nawie św. Franciszka. Będzie ją można oglądać przez cały Wielki Post. Zachęcamy do modlitwy, kontemplacji oraz udziału w nabożeństwach Pasyjnych.
Dla chrześcijan Całun Turyński jest wyjątkową relikwią oraz potwierdzeniem słów zapisanych w Ewangelii. Zdaniem wierzących właśnie w to płótno owinięty został Chrystus po swojej śmierci na krzyżu i w nim też został złożony do grobu. Umęczone ciało pozostawiło na lnianej tkaninie ślady odpowiadające umiejscowieniu ran z ewangelicznych opisów ukrzyżowania. Dla św. Jana Pawła II Całun był „szczególnym świadkiem Paschy: Męki, Śmierci i Zmartwychwstania”.
Replika Całunu Turyńskiego w Leżajskiej Bazylice
W naszej bazylice prezentowana jest kopia Całunu w skali 1:1, dzięki czemu możemy zapoznać się z wiernie oddanymi szczegółami oryginalnego płótna, które mierzy 436 cm długości i 110 cm szerokości.
Całun Turyński – to jest jeden z takich dowodów, który możemy dotknąć, zobaczyć, ale też pokazuje nam jak wielki był ogrom męki Pana Jezusa podczas jego biczowania, czy ukrzyżowania.