ŚRODA POPIELCOWA
W związku inwazją rosyjską na Ukrainę, pragniemy przyjść naszym Braciom z materialną pomocą, dlatego dziś w Środę Popielcową,po każdej Mszy Świętej będą zbierane ofiary do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Ponadto, prosimy wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli o otwartą postawę wobec potrzebujących schronienia.
Dziś rozpoczyna się czas Wielkiego Postu. W związku z prośbą Ojca Świętego Franciszka, w Środę Popielcową obchodzimy dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Pragniemy zanosić gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji Ukraińców, by Pan pokrzepił ich serca w obecnej dramatycznej sytuacji.
· W naszej Bazylice Msze Święte z posypaniem głów popiołem jak w każdą Niedzielę.
· W tym dniu obowiązuje Post Ścisły (od 18 do 60 roku życia, 2 posiłki lekkie, jeden do syta, nie spożywamy mięsa).
· Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14-tego roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani.
· W Środę Popielcową o godz. 17.30 Nowenna do Matki Bożej Leżajskiej.
Wielki Post jest czasem powstrzymania się od wszelkich wesel, zabaw i dyskotek. Warto zrezygnować w tym świętym czasie pokuty z picia napojów alkoholowych. Ten okres liturgiczny jest wezwaniem do pełnienia dzieł miłosierdzia, jałmużny, postu i wzmożonej modlitwy. Szczególnymi nabożeństwami Wielkiego Postu są: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale. Za udział w nich można uzyskać odpust zupełny.
MODLITWA O POKÓJ
Panie Jezu Chryste,
Ty, który jesteś naszym pokojem,
Ty, który zburzyłeś rozdzielający ludzi mur – wrogość,
Ty, który ludzi dalekich czynisz bliskimi,
Ty, który w sobie zadałeś śmierć wrogości!
Prosimy, zadaj śmierć także jakiejkolwiek wrogości w nas!
Daj nam światłe oczy serca, byśmy przestali widzieć w sobie wzajemnie przeciwników, a zobaczyli współdomowników – w Twoim Domu, a także w tym domu, który ma na imię Polska;
Nawróć nasze wzajemne myślenie o sobie, i daj nam słowa i czyny na miarę tego nawrócenia.
Włóż nam w usta – a jeszcze wcześniej w nasze myśli – słowa, które budują, nie rujnują; leczą, nie zadają rany; pocieszają, nie odbierają nadzieję; niosą pokój, nie wywołują agresję.
Wskaż nam czyny konkretnej miłości i miłosierdzia, wokół których odbudujemy naszą wspólnotę. Zwłaszcza w tak trudnej, obecnej chwili pandemii poprowadź nas do osób chorych i starszych, tych, którzy przebywają na kwarantannie i tych, którzy opłakują swoich zmarłych. Pomnóż w nas ofiarność i współczucie.
Uczyń każdego z nas „nowym człowiekiem”, a nastanie pokój!
Modlimy się za wszystkich!
O mądrość i pragnienie dobra wspólnego dla każdego, kto w obecnym sporze zabiera głos;
Za polityków wszystkich opcji w parlamencie i poza nim.
Za tych, którzy modlą się w kościołach, i za tych, którzy demonstrują.
Za wierzących w Boga, i za tych, którzy wartości prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna wywodzą z „innych źródeł”;
Również za tych, którzy w tej chwili wcale ich nie szukają.
Ty – rozpoznany czy nierozpoznany – znajdź drogę do każdego z nas, wskaż nam właściwe drogi ku sobie nawzajem. I skutecznie nas po nich poprowadź.
Amen.