Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

W Uroczystość Wszystkich Świętych po zakończeniu Eucharystii o godz. 11:00, wyruszyliśmy w procesji na klasztorny cmentarz. Tam przy kolejnych stacjach omadlaliśmy naszych drogich zmarłych. Modlitwy prowadził o. Klaudiusz Baran – kustosz leżajski.

 

Obchody Dnia Zadusznego w naszym sanktuarium rozpoczęliśmy Eucharystią o godz. 9:00. Przewodniczył jej  ks. bp Ignacy Dec, który skierował do nas słowo. Po Mszy św. wyruszylismy w procesji na Kalwarię Leżajską, gdzie przy kolejnych stacjach odmawialiśmy modlitwy za zmarłych.

 

Dzień Zaduszny, czyli wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, wprowadził w r. 998 opat benedyktyński z Climy we Francji, św. Odylon. To liturgiczne „wspomnienie” szybko przyjęło się w klasztorach i w całym Kościele. 

 

W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć już w w. XII, a z końcem w. XV była znana w całym kraju. Liturgię Mszy świętej uzupełniało kazanie z „wypominkami” oraz pochód z darami ofiarnymi do ołtarza.

 

W w. XIV zaczęto urządzać procesję na cmentarz do czterech stacji. Piąta stacja odbywała się już w kościele, po powrocie procesji z cmentarza. Przy stacjach odmawiano modlitwy za zmarłych i śpiewano pieśni żałobne. W r. 1915 papież Benedykt XV, na prośbę opata-prymasa benedyktynów, pozwolił kapłanom odprawiać w tym dniu trzy Msze święte: w intencji poleconej przez wiernych, za wszystkich wiernych zmarłych i według intencji Ojca Świętego. 

 

Za pobożne odwiedzenie cmentarza w dniach od 1 do 8 listopada i jednoczesną modlitwę za zmarłych, wierni mogą uzyskać odpust zupełny.