V Niedziela Wielkiego Postu

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

– V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – ROK „A” – 2023.03.26

 

1. Liturgia V Niedzieli Wielkiego Postu zbliża nas bezpośrednio do przeżywania męki i śmierci Pana naszego, Jezusa Chrystusa. Mówi o tym znak zasłoniętego krzyża, który zostanie nam ukazany na nowo w Wielki Piątek w czasie Liturgii Męki Pańskiej.  Dziś wspomnienie św. Łotra, patrona Archidiecezji Przemyskiej.

 

2. W Wielkim Poście w naszym Sanktuarium odprawiane są nabożeństwa ku czci Męki Pańskiej:

 

· Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w  Niedzielę po Mszy Św. (bez kazania) rozpoczynającej się o 15.30;

 

· Droga Krzyżowa ulicami Miasta z Fary do bazyliki w piątek  po Mszy św. o 18.00 (nie będzie drogi krzyżowej o 16.30 i 17.15); dodatkowo droga krzyżowa:

– w niedzielę o 10.30, w poniedziałek i we wtorek o 17.00, w środę i piątek po Mszy św. o 12.00

 

3. W czasie Wielkiego Postu codziennie o 15.00 odmawiamy w naszym sanktuarium Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

 

4. Za tydzień przypada Niedziela Męki Pańskiej, czyli Palmowa. Zachęcamy wszystkich, szczególnie dzieci, do przygotowania palm, które będziemy święcić w czasie każdej Mszy św. Poświęcenie palm z uroczystą procesją przed Mszą Św. o 11.00. W przyszłą niedzielę  zmiana tajemnic Żywego Różańca po Mszy św.  o 11.00. 

 

5. W dniu dzisiejszym dzieci i młodzież z Baszty rozprowadzają kartki świąteczne oraz palmy wielkanocne. Zebrane środki będą przeznaczone na wyjazd dla dzieci i młodzieży.

 

6. W tym tygodniu:

 

– w środę – o 17.30 Nowenna do Matki Bożej Leżajskiej; 

 

– w czwartek – o 17.30 nabożeństwo ku czci św. Józefa Oblubieńca NMP;

 

– w pierwszą sobotę – Msze święte z Adoracją o 7.00 i 18.00. Po Mszy św. o 18.00  Wieczór Uwielbienia, składający się z medytacji biblijnej, uwielbienia i modlitwy różańcowej; czuwanie zakończymy Apelem Maryjnym o 21.00.

 

7. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, szczególnie polecamy nr specjalny Gościa Niedzielnego poświęcony relikwiom Męki Pańskiej  w cenie 14 zł.

 

8. Trwa zbiórka artykułów żywnościowych dla ubogich. Kosze wystawione są w sklepach PSS Społem nr 15 oraz w Delikatesach Centrum przy ulicy św. Jana z Dukli. Dziękujemy także za ofiary składane na jałmużnę wielkopostną do skarbony przy wyjściu z bazyliki i na kwiaty do Bożego grobu do skarbony obok kaplicy Matki Bożej. W zakrystii i w kiosku klasztornym dostępne są miód i  paschaliki z Caritasu (12 zł)

 

9. Wszystkich pielgrzymów zapraszamy do naszej Restauracji umiejscowionej w Domu Pielgrzyma,

a także do naszego sklepu z dewocjonaliami, gdzie można zakupić m. in. obraz przedstawiający scenę Zwiastowania z ołtarza głównego bazyliki.

 

10. O. Paweł  zaprasza na spotkanie kandydatów do Sakramentu Bierzmowania z klasy 8 we wtorek o  16.30 w kaplicy Domu Pielgrzyma. Spotkanie rozpocznie się Mszą świętą. Obecność obowiązkowa.

 

11. O. Hipolit zaprasza na spotkanie modlitewne we wtorek o 19.00 do kaplicy Domu Pielgrzyma, w programie: słuchanie Słowa Bożego, uwielbienie śpiewem, modlitwa przed Najświętszym Sakramentem  o uzdrowienie duszy i ciała, błogosławieństwo sakramentaliów: wody, soli, oleju i świec.

 

12. MCK w Leżajsku zaprasza na Kiermasz Wielkanocny 2 kwietnia od 10.00 do 18.00. Więcej informacji na plakatach.

 

13. Zapraszamy do naszego FOK-u na następujące wydarzenia: 13 kwietnia, koncert muzyki chrześcijańskiej w wykonaniu Mateo, 16 kwietnia, teatr Funny Balls dla dzieci, 19 kwietnia, koncert Anny Marii Jopek, 21 kwietnia, spektakl  teatralny „Ordonka, jeśli mnie kochasz” teatru Bo Tak. Więcej informacji na plakatach i w mediach społecznościowych. Bilety można nabyć każdego dnia                      w kawiarni Fok Café, w godzinach od 16.00 do 19.00.

 

14. W minionym tygodniu odeszli do wieczności:  śp. Edward Zygmunt zamieszkały w Hucisku, 

śp. Marian Dudek  zamieszkały przy ul. Kochanowskiego i śp. Czesław Wójcik  zamieszkały przy ul. Mickiewicza.  Za naszych zmarłych odmówmy: Dobry Jezu a nasz Panie…  

 

15. Życzymy wszystkim owocnej duchowej pracy nad własnym uświęceniem. Niech nas wspomaga

w tym zadaniu Matka Boża Pocieszenia oraz Święty Józef Jej Przeczysty Oblubieniec.

 

o. Klaudiusz Tomasz Baran OFM

Kustosz Sanktuarium MB Pocieszenia w Leżajsku