V Niedziela Wielkiego Postu

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – ROK „B” – 17.03.2024

 

1. Liturgia V Niedzieli Wielkiego Postu zbliża nas bezpośrednio do przeżywania męki i śmierci Pana naszego, Jezusa Chrystusa. Mówi o tym znak zasłoniętego krzyża, który zostanie nam ukazany na nowo w Wielki Piątek w czasie Liturgii Męki Pańskiej. 

 

Dziś rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne, które potrwają do środy włącznie. Prowadzi je o. Maksymilian. Znajdźmy czas w te dni, by głoszone słowo Boże mogło odnowić nas duchowo i przygotować do radości Wielkanocy. W poniedziałek i środę Msze św. z nauką rekolekcyjną o 7.00, 12.00 i 18.00. Plan rekolekcji dostępny jest w naszych mediach społecznościowych,  na plakatach i ulotkach wyłożonych przy wyjściu z bazyliki. Wszystkich prosimy o modlitwę w intencji głoszącego słowo i całej naszej parafii. Ofiary zbierane na tacę w środę będą przeznaczone na potrzeby Nowicjatu.

 

2. Szczególnym wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie Oratorium o św. Józefie o 19.00 w bazylice w wykonaniu zespołu Guadalupe. Wstęp wolny. Z racji przygotowań do koncertu, Gorzkie Żale wyjątkowo po Mszy św. o 11.00.

 

3. We wtorek Odpust ku czci św. Józefa. Msze święte jak w Niedzielę. Suma Odpustowa pod przewodnictwem ks. prałata Marka Ciska o 18.00. Mamy świadomość, że jest to dzień pracujący, ale zachęcamy do udziału we Mszy świętej i uczczenia św. Józefa, który objawił się tu wraz z Matką Bożą.

4. W Wielkim Poście w naszym Sanktuarium Droga Krzyżowa w niedzielę o 10.30, w poniedziałek i we wtorek o 17.00, w środę i piątek po Mszy św. o 12.00

 

5. Droga Krzyżowa ulicami Miasta z bazyliki do Fary w piątek po Mszy św. o 18.00 (nie będzie drogi krzyżowej o 16.30 i 17.15).

6. W czasie Wielkiego Postu codziennie o 15.00 odmawiamy w naszym sanktuarium Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

 

7. Za tydzień przypada Niedziela Męki Pańskiej, czyli Palmowa. Zachęcamy wszystkich, szczególnie dzieci, do przygotowania palm, które będziemy święcić w czasie każdej Mszy św. Poświęcenie palm z uroczystą procesją przed Mszą Św. o 11.00. 

 

8. Dzisiaj Dzieci z domu dziecka w Pacanowie, wraz z Siostrami Kanoniczkami Ducha Świętego po Mszach świętych o godz. 6.00, 8.00, 9.30, 11.00 i 13.00 rozprowadzają palmy, aby zebrać środki na wyjazd wakacyjny nad morze.

 

9. Trwa Nowenna przed Uroczystością św. Józefa, odprawiana po wieczornej Mszy Świętej z kazaniem. Każdego dnia zapraszamy wszystkich, a w sposób szczególny mężczyzn i młodzieńców z następujących ulic: dzisiaj: ul.  Opalińskiego i Kraszewskiego w poniedziałek, 18 marca: ul. Tuwima, Paderewskiego, Sienkiewicza i Szopena

 

10. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, szczególnie: Niedzieli, nowego numeru Miłujcie się, Gościa Niedzielnego i Małego Gościa Niedzielnego dla dzieci na miesiąc marzec, ponadto polecamy specjalny numer Gościa Niedzielnego na Wielki Post oraz kolejny numer dwumiesięcznika Historia Kościoła w cenie 12 złotych.

 

11. Trwa zbiórka artykułów żywnościowych dla ubogich. Kosze wystawione są w sklepach PSS Społem nr 15 oraz w Delikatesach Centrum przy ulicy św. Jana z Dukli. Dziękujemy także za ofiary składane na jałmużnę wielkopostną do skarbony przy wyjściu z bazyliki i na kwiaty do Bożego grobu do skarbony obok kaplicy Matki Bożej. W zakrystii są dostępne pascha liki z Caritasu (12 zł).

 

12. Zapraszamy do naszej Restauracji umiejscowionej w Domu Pielgrzyma, do Kawiarni Fok Café, a także do naszego sklepu z dewocjonaliami.

 

13. 23 marca w Markowej odbędzie się marsz Z Błogosławioną Rodziną Ulmów w obronie życia. Wobec nasilających się ataków niektórych środowisk i ideologii na rodzinę i wartość ludzkiego życia zachęcamy do udziału w tej inicjatywie. Szczegóły na stronie przemyska.pl i ulmowie.pl.

 

14. Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Leżajsku zaprasza do wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych, które pozwolą w przypadku wykrycia zachorowania na wczesne wdrożenie terapii i zapewnią pomyślne rokowanie. Szpital w Leżajsku zaprasza wszystkie kobiety, kwalifikujące się do programów profilaktycznych: program profilaktyki raka piesi od 45 do 74 roku życia; program profilaktyki raka szyjki macicy od 25 do 64 roku życia do wykonania mammografii i badania cytologicznego. Ponadto wszystkie osoby, które ukończyły 40 lat do wykonania szerokiego panelu badań laboratoryjnych w ramach programu profilaktyka 40+. Wszystkie badania są bezpłatne i wykonywane bez skierowania

 

15. W dzisiejszą Niedzielę Miejskie Centrum Kultury w Leżajsku zaprasza na Kiermasz Wielkanocny, w godzinach od 10.00 do 18.00. w budynku MCK. Szczegóły na plakatach.

 

16. Zapraszamy do udziału w modlitwie nowennowej „Akcja 21:20” w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. W naszym Sanktuarium nowenna codziennie po Mszy św. o 12.00.

 

17. Straż Honorowa NSPJ organizuje pielgrzymkę do Krakowa-Łagiewnik w dniu 7 kwietnia br.,

wyjazd o 5.00. Koszt 50 złotych. Zapisy u pani Marii Jagusztyn (tel. 17 – 242 78 07).

 

18. Zapraszamy do Franciszkańskiego Ośrodka Kultury działającego przy naszym Sanktuarium:

 

– dziś o 17.00 projekcja filmu The Chosen, sezon I, odcinek 8. Wstęp wolny.

 

– Trwa Festiwal Kultury Chrześcijańskiej – Odkryj życie z pasją. Zapraszamy na następujące wydarzenia: 22 marca o 19.00 spotkanie z przedstawicielami Wspólnoty Cenacolo pomagającej wyjść z uzależnień ludziom młodym; 23 marca o 19.00 spotkanie z biblistą, Marcinem Majewskim: Święta Wielkiej Nocy                 z perspektywy biblijnej. 24 marca o 17.30 film pt. Pasja. Więcej informacji na plakatach i w mediach społecznościowych FOK-u. Bilety do nabycia w Kawiarni FOK Cafe i przez stronę internetową FOK-u.

 

19. W minionym tygodniu odeszli do wieczności: śp. pani Krzysztofa Kozyra zamieszkała przy

ul. ks. Popiełuszki i śp. pani Maria Kowalska zamieszkała w Hucisku. Za naszych zmarłych odmówmy: Dobry Jezu a nasz Panie… 

 

20. Naszym Parafianom, Dobrodziejom i Przyjaciołom życzymy owocnego przeżycia czasu rekolekcji wielkopostnych. Niech nam w tym dopomoże Boże błogosławieństwo.

 

o. Klaudiusz Tomasz Baran OFM

Kustosz Sanktuarium MB Pocieszenia w Leżajsku