VII Niedziela Zwykła

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

– VII NIEDZIELA ZWYKŁA – 19.02.2023 r.

 

1. Przeżywamy dzisiaj VII Niedzielę Zwykłą. Rozpoczynamy 56 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, pod hasłem: „Ku trzeźwości z Kościołem”. Celem inicjatywy jest zawierzenie Bogu problemu alkoholizmu, który dotyka w Polsce setki tysięcy osób. Zachęcamy osoby uwikłane w problem alkoholowy, szukające pomocy  dla siebie lub dla swoich bliskich do kontaktu ze  wspólnotą Anonimowych Alkoholików. Dla zainteresowanych  kontakt dostępny jest w zakrystii, kancelarii, na furcie, na tablicy ogłoszeń oraz na  stronie internetowej (Robert tel. 500 833 416).

 

2.  O. Hipolit zaprasza na spotkanie modlitewne we wtorek o 19.00 do kaplicy Domu Pielgrzyma, w programie: słuchanie Słowa Bożego, uwielbienie śpiewem, modlitwa przed Najświętszym Sakramentem  o uzdrowienie duszy i ciała, błogosławieństwo sakramentaliów: wody, soli, oleju i świec.

 

3. W środę przypada POPIELEC i rozpoczyna się czas Wielkiego Postu: 

 

·        w naszej Bazylice Msze Święte z posypaniem głów popiołem jak w każdą Niedzielę.

 

·        po Mszach Świętych będą zbierane ofiary do puszek, które – za pośrednictwem Caritas – zostaną przekazane na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii oraz ofiarom wojny na Ukrainie.

 

·       w tym dniu obowiązuje Post Ścisły (od 18 do 60 roku życia, 2 posiłki lekkie, jeden do syta, nie spożywamy mięsa).

 

·        wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14-tego roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę wstrzemięźliwości wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niej zobowiązani.

 

·        w Środę Popielcową o godz. 17.30 Nowenna do Matki Bożej Leżajskiej.

 

4. Wielki Post jest czasem powstrzymania się od wszelkich wesel, zabaw i dyskotek. Warto zrezygnować w tym świętym czasie pokuty z picia napojów alkoholowych. Ten okres liturgiczny jest wezwaniem do pełnienia dzieł miłosierdzia, jałmużny, postu i wzmożonej modlitwy. Szczególnymi nabożeństwami Wielkiego Postu są: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale. Za udział w nich można uzyskać odpust zupełny. W Wielkim Poście w Bazylice: 

 

·        Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w Niedzielę po Mszy Świętej (bez kazania) rozpoczynającej się o godz. 15.30;

 

·        Droga Krzyżowa tradycyjnie w piątek o godz. 16.30 dla dzieci, o godz. 17.15 dla starszych;

 

·        Dodatkowo Droga Krzyżowa:

 

– w niedzielę o godz. 10.30 (prowadzi Franciszkańska Młodzież Oazowa);

 

– w poniedziałek o godz. 17.00 (prowadzi Straż Honorowa NSPJ)

 

– środę i piątek po Mszy Świętej o godz. 12.00 (prowadzi FZŚ)

 

5. W czwartek – o 17.30 Nabożeństwo do Św. Józefa; po Mszy wieczornej spotkanie Straży Honorowej NSPJ;

 

6. O. Paweł zaprasza na spotkanie kandydatów do Sakramentu Bierzmowania z klasy 8 w najbliższy czwartek 23  lutego  o  16.30 w kaplicy Domu Pielgrzyma. Obecność obowiązkowa.

 

7. Młodzieńców odczuwających głos powołania, zapraszamy do kontaktu z Bernardyńskim Duszpasterstwem Powołań.  Więcej informacji na Facebooku (profil Bernardyńskie Duszpasterstwo Powołań), na Instagramie (bernardyni_powolanie) oraz na stronie powolanie.bernardyni.pl

 

8. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, szczególnie: Niedzieli, Gościa Niedzielnego i Małego Gościa Niedzielnego dla dzieci.     

 

9. Wszystkich pielgrzymów zapraszamy do naszej Restauracji umiejscowionej w Domu Pielgrzyma, a także do naszego sklepu z dewocjonaliami. 

 

10. Trwa konserwacja ołtarza św. Józefa oraz ołtarza Niepokalanego Poczęcia NMP. Dziękujemy za ofiary składane na ten cel i pomoc w realizacji prac.

11. Zapraszamy na Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „Odkryj życie z pasją” Leżajsk 2023, który odbędzie się w dniach: 1-14 marca. Gośćmi tegorocznej edycji będą m. in.: Rafał Patyra, o. Adam Szustak OP, Stanisława Celińska, Robert Mazurek, Rafał Mroczek, Jacek Magiera, Ida Nowakowska Herndon, Tadeusz Chudecki, Teatr Lilia, Kasia Olubińska, Joanna Jóźwiak. Więcej informacji na plakatach                        i w mediach społecznościowych. Bilety można nabyć w kawiarni Fok Café. 

 

12. Naszym Parafianom, Dobrodziejom, Przyjaciołom i Pielgrzymom życzymy błogosławionej Niedzieli i daru Bożego Błogosławieństwa na rozpoczynający się tydzień.  

 

o. Klaudiusz Tomasz Baran OFM

Kustosz Sanktuarium MB Pocieszenia w Leżajsku