VIII Niedziela Zwykła

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

VIII NIEDZIELA ZWYKŁA 

 

1. Przeżywamy dzisiaj VIII Niedzielę Zwykłą. Rozpoczynamy 55 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa budujmy trzeźwą i wolną Polskę”. Celem inicjatywy jest zawierzenie Bogu problemu alkoholizmu, który dotyka w Polsce setki tysięcy osób. Na Mszy Świętej o godz.11.00 dwie siostry z FZŚ złożą wieczystą profesje. 


2. W związku inwazją rosyjską na Ukrainę, pragniemy przyjść naszym Braciom z materialną pomocą, dlatego   w dzisiejszą Niedzielę, jak i w Środę Popielcową,po każdej Mszy Świętej będą zbierane  ofiary do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Ponadto, prosimy wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli o otwartą postawę wobec potrzebujących schronienia.


3W środę przypada POPIELEC i rozpoczyna się czas Wielkiego Postu. W związku z prośbą Ojca Świętego Franciszka, w Środę Popielcową  obchodzony dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą.Pragniemy zanosić gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji Ukraińców, by Pan pokrzepił ich serca w obecnej dramatycznej sytuacji.


·        W naszej Bazylice Msze Święte z posypaniem głów popiołem jak w każdą Niedzielę.

·        W tym dniu obowiązuje Post Ścisły (od 18 do 60 roku życia, 2 posiłki lekkie, jeden do syta, nie spożywamy mięsa).

·   Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14-tego roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani. 

·        W Środę Popielcową o godz. 17.30 Nowenna do Matki Bożej Leżajskiej.


4.     Wielki Post jest czasem powstrzymania się od wszelkich wesel, zabaw i dyskotek. Warto zrezygnować w tym świętym czasie pokuty z picia napojów alkoholowych. Ten okres liturgiczny jest wezwaniem do pełnienia dzieł miłosierdzia, jałmużny, postu i wzmożonej modlitwy. Szczególnymi nabożeństwami Wielkiego Postu są: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale. Za udział w nich można uzyskać odpust zupełny.


5.     W Wielkim Poście w Bazylice:  


·       Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym – w Niedzielę po Mszy Świętej (bez kazania) rozpoczynającej się o godz. 15.30;

·       Droga Krzyżowa tradycyjnie w piątek o godz. 16.30 dla dzieci, o godz. 17.15 dla starszych;

·       Dodatkowo Droga Krzyżowa:

– w niedzielę o godz. 10.30 (prowadzi Franciszkańska Młodzież Oazowa);

w poniedziałek o godz. 17.00 (prowadzi Straż Honorowa NSPJ)

 –środę i piątek po Mszy Świętej o godz. 12.00 (prowadzi FZŚ)


6.     W tym tygodniu obchodzimy:


·  w pierwszy czwartek miesiąca – o 16.30 Adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez Straż Honorową, o 17.30 nabożeństwo ku czci św. Józefa, a o 18.00 Msza św. o nowe powołania kapłańskie, zakonne i  misyjne;  

·   w pierwszy piątek – święto św. Kazimierza, KrólewiczaMsze święte z Adoracją o 7.00 i 18.00. O 16.30 – Msza Św. dla dzieciW tym dniu Droga Krzyżowa po Mszy Świętej o 12.00 i o godz. 17.15. Odwiedziny chorych od 7.30 (chętnych prosimy zgłaszać w zakrystii).

·  w pierwszą sobotę po Mszy Świętej o godz. 700 i 1800Adoracja i nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Maryi

·      w przyszłą Niedzielę zmiana tajemnic dla Żywego Różańca po Mszy św. o 11.00. 


7.  Najbliższy kurs przedmałżeński planowany jest w dniach 5-6 marca br.  

 

8. W dniach: 10-24 marca br. zapraszamy na VII Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „Odkryj życie z pasją”. Będzie to czas wypełniony modlitwą, spotkaniami, koncertami, prelekcjami i warsztatami. Zaproszeni są wspaniali goście, m.in.: Paweł Domagała, Muniek Staszczyk, Cezary Żak, Karol Okrasa, Tomasz Rożek, Adam Bujak, Kard. Muller, Magdalena Wolińska-Riedi. 


Więcej informacji na plakatach oraz w mediach społecznościach. Bilety wstępu do nabycia w Fok Café codziennie  w godz. 16.00 – 19.00.


9. W minionym tygodniu odszedł do wieczności śp. Stanisław Sulikowski  zamieszkały w Hucisku.  Zmarłego Stanisława i naszych zmarłych polećmy Bożemu Miłosierdziu: Wieczny…..


10. Naszym Parafianom, Dobrodziejom, Przyjaciołom i Pielgrzymom życzymy błogosławionej Niedzieli i daru Bożego Błogosławieństwa na  rozpoczynający się tydzień .    

 


 

MODLITWA O POKÓJ

Panie Jezu Chryste,
Ty, który jesteś naszym pokojem,
Ty, który zburzyłeś rozdzielający ludzi mur – wrogość,
Ty, który ludzi dalekich czynisz bliskimi,
Ty, który w sobie zadałeś śmierć wrogości!
Prosimy, zadaj śmierć także jakiejkolwiek wrogości w nas!
Daj nam światłe oczy serca, byśmy przestali widzieć w sobie wzajemnie przeciwników, a zobaczyli współdomowników – w Twoim Domu, a także w tym domu, który ma na imię Polska;
Nawróć nasze wzajemne myślenie o sobie, i daj nam słowa i czyny na miarę tego nawrócenia.
Włóż nam w usta – a jeszcze wcześniej w nasze myśli – słowa, które budują, nie rujnują; leczą, nie zadają rany; pocieszają, nie odbierają nadzieję; niosą pokój, nie wywołują agresję.
Wskaż nam czyny konkretnej miłości i miłosierdzia, wokół których odbudujemy naszą wspólnotę. Zwłaszcza w tak trudnej, obecnej chwili pandemii poprowadź nas do osób chorych i starszych, tych, którzy przebywają na kwarantannie i tych, którzy opłakują swoich zmarłych. Pomnóż w nas ofiarność i współczucie.
Uczyń każdego z nas „nowym człowiekiem”, a nastanie pokój!
Modlimy się za wszystkich!
O mądrość i pragnienie dobra wspólnego dla każdego, kto w obecnym sporze zabiera głos;
Za polityków wszystkich opcji w parlamencie i poza nim.
Za tych, którzy modlą się w kościołach, i za tych, którzy demonstrują.
Za wierzących w Boga, i za tych, którzy wartości prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna wywodzą z „innych źródeł”;
Również za tych, którzy w tej chwili wcale ich nie szukają.
Ty – rozpoznany czy nierozpoznany – znajdź drogę do każdego z nas, wskaż nam właściwe drogi ku sobie nawzajem. I skutecznie nas po nich poprowadź.
Amen.