Leżajskie Betlejem

Pragnienie św. Franciszka z Asyżu by przeżyć namacalnie, na sobie  Boże Narodzenie, jest wciąż żywe w naszych zakonnych wspólnotach. Od wielu wielu lat leżajska szopka  przyciąga i zachwyca. Powstaje w ukryciu przez cały  okres adwentu. Powstaje w ciszy, by w radosny wigilijny wieczór swoim blaskiem rozświetlić mrok. 

Pasterka w leżajskiej bazylice rozpoczyna się niemalże w  całkowitym mroku, przez pewien czas jedynym światłem wypełniającym jej wnętrze jest to płynące z szopki, by za chwile mogło się przenieść do ołtarza przy którym corocznie gromadzą się wierni naszego regionu. Szopka ożywa, pachnie, porusza się przyciągając oko nie tylko dzieci. Dziesiątki pięknie wykonanych włoskich ruchomych figur. Mnóstwo zieleni, zwierząt, przedstawień architektonicznych to tło dla największego cudu. 

Uroczystość Objawienia Pańskiego to świetna okazja, aby wraz z Trzema Królami, odkryć ten cud na nowo. Leżajska szopka to piękna i prosta katecheza. To wyjątkowa historia opowiedziana w teatralny i barwny sposób. Leżajska szopka ożywa dzięki Wam. Gdy przychodzicie tu na chwilę modlitwy, podobnie jak w przypadku  św. Franciszka z Asyżu  – stajecie się częścią tej pięknej historii, Historii Zbawienia. Zapraszamy.